Rīkotāju ceļvedis

AUTORI:
Anete Konste un Jānis Joņevs

ATBALSTĪTĀJS: 
Vācijas federālā Ārlietu  ministrija

Mēs dzīvojam dažādu informācijas telpu un kategorisku viedokļu pasaulē. Bieži vien vairs neprotam sarunāties – cieņpilni, argumentēti un ieklausoties cits citā. Pieņemt, ka katram viedoklim ir tiesības pastāvēt, neatkarīgi no tā, vai tas sakrīt ar mūsējo. Bez tam, ļoti daudz laika pavadot digitālajā vidē, zaudējam  prasmes saskarsmei reālajā dzīvē.

Kā atbildi šiem izaicinājumiem pirms četriem gadiem radījām Sarunu festivālu LAMPA. Festivāls mudina izkopt demokrātiskas sarunāšanās kultūru, aicina cilvēkus domāt, analizēt, kā arī aktīvi interesēties par sabiedriskajiem un politiskajiem procesiem. Šīs prasmes ir izšķiroši svarīgas, lai šķetinātu tos sarežģītos un bieži vien pretrunīgos jautājumus, kas ir pamatā sabiedrības attīstībai.

Sarunu festivālā LAMPA esam centušies veidot vidi, kurā cilvēki jūtas droši, ērti un spēj paust savu viedokli. Pasākumi, kas saskan ar festivāla garu, ir iesaistoši, demokrātiski un jēgpilni. Mēs ticam, ka auditorijas zināšanas ir ne mazāk vērtīgas, kā tās, ar kurām dalās pasākuma runātāji, tādēļ šo resursu noteikti vajag izmantot.

 

 

Daži pasākumi izdodas, daži ne. Ir tādi, pēc kuriem nākas domāt vēl ilgi, un pēc labi padarīta darba ir milzīgs iekšējs prieks un gandarījums. Ir arī tādi, pēc kuriem vienīgā doma ir: “Ai, vajadzēja darīt citādāk.” Pasākums zināmā mērā ir kā mākslas darbs. Dažkārt veiksmes pamatā ir tīrākā mistērija un šķietami nenozīmīgi sīkumi. Viss saslēdzas, un IR. Vai arī NAV.

Tomēr mūsu pieredze liecina, ka ir darbību kopums, kas var gandrīz nodrošināt izdošanos. Gandrīz, jo par tehnoloģijām un laikapstākļiem vēl neprognozējamāks ir tikai cilvēks un viņa faktors. Šīs darbības esam soli pa solim aprakstījuši tālākajās nodaļās. Ne katram pasākumam derēs visi ieteikumi, nav nevienas universālas metodes, kas garantē izdošanos.  Tādēļ esiet autentiski un izvēlieties savu pieeju. Ja plānojat organizēt pasākumu, kura pamatā ir savstarpēja tolerance un dialogs, un esat gatavs ieguldīt savu enerģiju, lai pasākums izdotos, tad šī grāmata būs Jūsu sabiedrotais.

 

Sarunu festivāla LAMPA komanda

Jautājumi, kas palīdz domāt, rīkojot pasākumu

1. Kādēļ rīkojat šo pasākumu?

2. Kam jūs rīkojat šo pasākumu?

3. Kurš formāts (paneļdiskusija, spēle, pastaiga) vislabāk palīdzētu sasniegt pasākuma mērķi?

4. Kura norises vieta būtu vispiemērotākā jūsu pasākumam?

5. Vai jūsu pasākumam izvēlētais norises laiks vislabāk atbilst jūsu auditorijas iespējām? Vai šajā laikā jau nenotiks kāds pasākums ar līdzīgu mērķauditoriju?

6. Vai esat izdomājuši, kā iekārtosiet pasākuma vietu (galdu/krēslu izvietojums, nepieciešamās lietas pasākuma veiksmīgai norisei utt.)?

7. Kāds tehniskais nodrošinājums ir nepieciešams? (ekrāns, mikrofoni)

8. Vai pasākuma sākumā izmantosiet kādu iesildošo pasākumu (ice – breaker)?  

9. Vai pasākuma sākumā plānojat vienoties ar auditoriju par “spēles noteikumiem”? Ja jā, tad kādi tie būs?

10. Vai pasākuma sākumā plānojat noskaidrot, ko dalībnieki un apmeklētāji sagaida no šī pasākuma? Ja jā, tad kā plānojat to paveikt?

11. Vai pasākuma laikā iesaistīsiet auditoriju? Ja jā, tad ar kādām metodēm? Ko nepieciešams sagatavot iepriekš, lai tas veiksmīgi notiktu?

12. Vai apmeklētājiem būs iespēja uzdod jautājumus? Kā vadīsiet šo procesu?

13. Vai plānojat saņemt no cilvēkiem atgriezenisko saiti? Ja jā, kā to paveiksiet? Uz vietas? Elektroniski pēc pasākuma?

14. Ja pasākumam plānojat piesaistīt vadītāju, tad kā jūs sagatavosiet viņu pasākumam?

15. Kā jūs plānojat ievērot laika “rāmjus”?

16. Vai plānojat izmantot kādus digitālus rīkus (aptauja, atbildes, jautājumi) pasākuma norisei? Ja jā, tad kādus?

17. Vai esat sagatavojuši pasākuma scenāriju (ar laika sadalījumu u.t.t.)?

18. Vai esat plānojuši, kā rīkosieties, ja pasākumā būs pārstāvēti atšķirīgi viedokļi? Vai esat pārrunājuši ar vadītāju, kā šādiem atšķirīgiem viedokļiem pastāvēt un kā tos vadīt, lai pasākums no tā iegūtu?

19. Vai pasākuma beigās plānojat veidot kādu kopsavilkumu, noslēgumu? Ja jā, tad kā plānojat to paveikt?